Hypoglykémie: 5 základních věcí, které byste měli vědět

Sdílet

V našem těle máme 2 základní hormony – glukagon a inzulin.

  • Glukagon hladinu cukru v krvi zvyšuje.
  • Inzulin naopak hladinu cukru v krvi snižuje. Inzulin zabudovává cukr do buněk a je vyloučen, když se najíme. 

Co však nastane, když se hladina cukru (glukózy) v krvi snižuje?

Vzníká riziko hypoglykémie. Nebezpečím je nedostatečné zásobení mozku energií a tím nám mohou vznikat bolesti hlavy, třes, stavy úzkosti, mravenčení, snížená citlivost končetin, studený pot, deprese… Hypoglykémii můžeme sledovat i u pacientů, kteří ještě netrpí cukrovkou. Dá se však řešit úpravou jídelníčku.

1. Co je to Hypoglykémie?

Hypoglykemii dělíme na reaktivní a na půstovou.

Reaktivní Hypoglykémie

Reaktivní hypoglykemie se objevuje u pacientů s nízkou hladinou krevního cukru a je charakterizována hypoglykemickými příznaky, které se objevují za 3 až 5 hodin po jídle. K reaktivní hypoglykemií může dojít i po konzumaci hypoglykemických léků.

Půstová Hypoglykémie

Tenty typ hypoglykemie je vzácný a může se projevit u dlouhodobého hladovění nebo u vážných onemocnění  jako např.  nádory slinivky a jiné onkologické nádory, nebo u vážného poškození jater. Hypoglykemie se může objevit i po fyzické zátěži, např.: u sportovců.      

Hyperglykémie

Hyperglykemie – je ukazatel toho, že nám buňky nenabírají cukr – glukózu. Jedná se o zvýšenou hladinu glukózy v krvi. Vzniká v důsledku nedostatečné sekrece inzulínu, i přesto, že je inzulínu uvolněno normální množství. Nezapracovává glukózu do buněk, tak jak by měla, tím pádem zůstává větší část zbytkové glukózy v krvi.

V praxi se to projevuje tak, že pacient hodně pije 3 – 4 litry denně, má pocit stálé žízně a sucho v ústech, může chodit často močit. Protože mozek nedostává signál nasycení, stále se jeví zvýšený pocit hladu. Někdy je i dech cítit po acetonu. Můžeme zaznamenat bolesti břicha a hlavy.

2. Jak poznat správnou odezvu organismu po jídle?

Správná zdravá odezva znamená, že se např. naobědváme, během hodiny naše tělo začíná štěpit hodně inzulínu a glukóza se uvolňuje do krve, do první hodiny inzulín vše pochytá a odnáší do buněk. Tím pádem nám klesá krevní cukr a my zhruba za 3 až 4 hodiny dostaneme znovu hlad. Záleží také na tom, z čeho se skládá náš jídelníček.

Hypoglykemické Stavy

Jestliže jíme stravu, která je založená převážně na sacharidech, tak se nám rozhoupe glykemická křivka. Dochází k hypoglykemickým stavům. Měli bychom jíst potravu, která obsahuje všechny makroživiny, protože každá makroživina se štěpí jinak.

Jestliže sníme rychlý cukr např.: jablko nebo pár sušenek, tak se nám relativně rychle zvedne cukr a také relativně rychle padá dolů, viz červená křívka na obrázku níže.  Avšak když si k jablku přidáme oříšky nebo 1 až 2 lžíce tvarohu, přidáváme si tím tuk a bílkovinu. Najednou propad, který vyvolává glykemický stav zmizí a cukr nám přestane kolísat. Nejrychleji štěpíme sacharidy, potom dochází ke štěpení tuků a bílkovin. Prodlužuje nám to naši glykemickou křivku, viz zelená křivka na obrázku níže.

Hypoglykemie a zobrazeni glykemicke krivky
Hypoglykémie: glykemická křivka

Problém nastává, když pacient prožívá metabolický propad u hypoglykemie – stres, bolest hlavy, pocení, pocit slabosti… Musí se ihned najíst, aby se mu zvedl cukr. Většinou si vezme rychlý cukr – sušenku, bonbón, čokoládu…. ono ho to přivede zase zpátky. Tomuto stavu se říká, jak už bylo zmíněno, reaktivní hypoglykemie. Člověk musí každé 2 hodiny jíst, jinak se dostává do propadu se všemi negativními příznaky čímž se dostává do začarovaného kruhu, kdy má neustále potřebu doplňovat zásobu rychlých cukrů.

3. Proč je kortizol dobrý sluha, ale zlý pán?

Kortizol jako příčina inzulínové rezistence

Přestože je inzulín stále vyplavovaný, zůstává zde kortizol. Kortizol je stresový hormon, který může působit na dlouhodobý zvýšený cukr. Když se kortizol vyplavuje opakovaně, začíná se nám v těle tvořit zánět.

I kortizol však má v těle svoji funkci. Například když se řízneme, potřebujeme, aby se uvolnily zánětlivé faktory, které by nám způsobily otok.  Tím se nám do rány dostávají hojivé látky. Právě proto se u diabetes se často setkáváme s pomalým hojením ran. Řízneme se a rána se nezahojí za 3 dny, ale může být otevřená ještě klidně i 10 dní.  U těchto případů navíc může ještě chybět vitamín C. U hyper, i u hypoglykemie se může často objevit i rozostřené vidění.

Problém nastává tehdy, pokud je kortizol hodně stimulovaný. K nadbytečné stimulaci kortizolu dochází často stresem. Způsobuje nám to inzulínovou rezistenci nebo zvýšenou chuť na sladké. Proto člověk, který je ve stresu, více sahá po sladkém.

Co je to inzulínová rezistence?

Tento stav je jedním z hlavních faktorů podílejících se na vzniku diabetu typu II. Glukóza se hromadí v krvi, místo aby byla absorbována do buněk. Vzniká odolnost vůči inzulínu. Původ onemocnění může být i genetický.

K rozvoji diabetes a metabolickému syndromu může přispět:

  • Stres a nevhodná strava – nadměrný kalorický příjem.
  • Špatný životní styl – kouření, některé léky a nedostatek pohybu.  

Je důležité alespoň 30 minut denně si najít čas na menší procházku. U inzulínové rezistence se často neobjevují žádné příznaky, trvá mnoho let, než dojde ke vzniku diabetu typu II. Někdy pacient může pozorovat na krku nebo i v podpaží visací bradavičky nebo černání kůže – černou pigmentaci v záhybech.

U metabolického syndromu se většinou jedná o lidi, kteří jsou hodně ve stresu. Je u nich vytestován zvýšený cukr, vysoký krevní tlak, ztučnělá játra a také erektivní disfunkce. Muži mohou mít cévy v penise menší, takže cévní poškození se může zde projevit dříve než u srdce. 

Ve zralejším věku jsou muži náchylnější jak k diabetu, tak i srdečnímu cévnímu poškození.  Žena má v produkčním věku srdce chráněno hormony, u žen se diabetes objevuje spíše po přechodu. Příčinou metabolického syndromu je právě nezdravý životní styl. Právě proto při prevenci i léčbě diabetu hraje zdravá pestrá strava.

4. Co může hypoglykémie způsobit?

Diabetes melitus, neboli úplavice cukrová

Jedná se o chronickou poruchu metabolismu, sacharidů, tuků a bílkovin. Dochází k výskytu nadměrného množství glukózy v krvi – hypoglykémie. Je to způsobeno nesprávnou produkcí inzulínu ve slinivce břišní. Můžeme mluvit o diabetes, pokud hladina glukózy v krvi přesahuje 7 mmol/l na lačno a11 mmol/l po jídle. Existují dva základní typy diabetu.

Cukrovka – diabetes

Při cukrovce probíhají v těle stálé reakce, tělo stále řeší záněty, nevyrovnanost imunního systému. Cukrovka zvyšuje riziko volných radikálů, tím vytváří v těle zánět a vypouští se více cytokinů. Tyto reakce probíhají stále a tělo se je snaží regulovat. A tím se nám zhoršuje krevní obraz, tuky – lipidy, jaterní testy, nedoživená nervová soustava.

U diabetes I. typu jsou ničeny buňky slinivky břišní vlastním imunitním systémem, je to tedy autoimunitní onemocnění. Zde dochází k nedostatečné produkci inzulínu. Slinivka břišní není schopna inzulín produkovat. Může vzniknout z velkého traumatu a bývá často u dětí. Propuká náhle.

Diabetes melitus II. typu – jedná se o metabolické onemocnění. Tělo má inzulínu dostatek, ale ztrácí na něj citlivost. Vyskytuje se nejčastěji u obézních dospělých osob po 30. roku života a rozvíjí se postupně. Cukrovkáři trpí často na mykózy.

5. Jak se mohu Hypoglykémii vyhnout?

Nejlepší prevence Hypoglykémie je kvalitní jídelníček. Každodenní strava je důležitá, proto pozornost věnuji jak vegetariánům, tak dietářům. Také se často soustředím na ženy. Často při společné kontrole vegetariánského jídelníčku zjišťuji, že mým pacientům v každodenní stravě chybí plnohodnotná bílkovina. Ta chybí zejména ženám, které často bývají na dietě a přitom extrémně sportují.

Mí pacienti často mívají pocit, že zdravá strava je zelenina a rýže, nebo pouze saláty…. Stravu mají nastavenou spíše vegetariánsky, protože se domnívají, že je to „zdravější“. Mívají často stavy vyčerpání, stresu a také migrenózní bolesti hlavy. Podle statistiky 30 až 40 % žen trpí hypoglykemií, naštěstí se zde jedná pouze o úpravu jídelníčku, která se dá úspěšně řešit a to zvýšeným příjmem kvalitních bílkovin.

Bílkoviny jsou základní stavební bloky našeho imunitního systému, enzymu a každý enzym obsahuje bílkovinu. Zvýšit kvalitní bílkovinu neznamená pouze zvýšit příjem masa, ale i dalších potravin, které ji obsahují např.  obilovina quinoa, ta přímo zahrnuje plnohodnotnou bílkovinu, dále luštěniny (např. na svačinu si na kváskový chleba namazat pomazánku z cizrny – humus).

Pokud hledáte konkrétní tipy na stravování při prevenci a léčbě diabetu, připravila jsem pro Vás tento článek.

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon